Nový standard platný od 2. 3. 2011!!!

                    

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL)

SECRETARIAT GENERAL: 13, Place Albert 1er B – 6530 Thuin (Belgique)

 

 02.03.2011/EN

FCI-Standard N° 264

MASTIF

PŮVOD: Velká Británie.

DATUM PUBLIKOVÁNÍ OFICIÁLNÍCH PLATNÝCH STANDARDŮ: 13.10.2010.

UTILIZACE: Strážní a bezpečnostní pes.

FCI-KLASIFIKACE:

Skupina         2 Pinčl a Knírač – Molossoidní plemena – Švýcarský salašnický a Salašničtí psi.

Sekce 2.1      Molossoidní plemena, Dogovití.

                     Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ: Mastif, možná ne v podobě, jak ho známe dnes, s námi byl po mnoho staletí a hrál svoji roli v historii od doby před Bitvou u Azincourtu, z kraje patnáctého století. Dokonce i tehdy byl Mastif znám pro svou odvahu a hlídací instinkty. Je zaznamenáno, že když Římané vtrhli do Británie, už tehdy tam našli dogovitého psa a udělal na ně takový dojem, že některé vzali s sebou do Říma pro boj v arénách. Když Normani přišli do Británie dogovití psi byli tak běžní, že původem francouzské slovo doga si našlo svou cestu i do anglického jazyka.

Po druhé světové válce toto plemeno v Británii téměř vyhynulo. Poté bylo dováženo, a od té doby bylo plemeno na vzestupu, jak v počtu, tak v kvalitě. Kombinující majestátnost s dobrou povahou je Mastif pes extrémně velký, co se výšky i obvodu těla týče, s širokým a hlubokým trupem, plný hmoty (osvalení), s velkými silnými kostmi.

 

OBECNÝ VZHLED: Hlava, v obecných rysech, dávající čtvercový vzhled z jakéhokoliv úhlu. Žádoucí poměr šířky a délky celé hlavy a obličeje je 2 :3. 

Trup široký, hluboký, dlouhý, mohutně stavěný, na pevných nohou daleko od sebe.  Svaly zřetelně vyrýsované.

Velikost je žádoucí s,ale pouze v kombinaci kvalitou a jen když není ohrožováno zdraví jedince.  Výška a mohutnost jsou důležité, ale pouze pokud jsou oba parametry v souladu. Masivní, mohutná, kompaktně souměrná postava.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:Délka trupu měřena od ramen po sedací hrbol je větší než výška v kohoutku.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Kombinace majestátnosti a odvahy. Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopen ochránit. Obvykle netečný k cizincům; plachost je nepřijatelná.

HLAVA

MOZKOVNA:

Lebka: Lebka široká mezi ušima, čelo ploché, ale vrásčité jakmile je vzbuzena pozornost. Obočí (nadočnicové oblouky) mírně zvýšené. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s čelní rýhou začínající mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu.

Stop: Stop mezi očima je dobře znatelný, ale ne příliš příkrý.

OBLIČEJOVÉ PARTIE:

Čenich: Černý. Široký, s široce rozšířenými nozdry, při pohledu zepředu, plochý (ne špičatý nebo vytočený nahoru) z profilu.

Tlama: Krátká, pod očima široká a téměř stejně široká zůstává až ke špičce čenichu, tj. tupá a kolmo zkosená, s horní linií obličeje tvoří pravý úhel, hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádně velká. Délka tlamy k celkové délce hlavy a obličeje je v poměru 1 : 3. Obvod tlamy (měřený ve středu mezi očima a čenichem) je k obvodu hlavy (měřeno před ušima) v poměru 3 : 5.  Jakékoliv přehnané vrásnění či nadbytek kůže je nepřijatelné u zralých dospělých jedinců, pokud je jedinec v klidu.

Pysky: Pysky kopírující tupý úhel s přepážkou a mírně visící tak, aby tvořily čtvercový profil.

Čelisti / Zuby: Sanice je široká až do konce. Zuby zdravé; silné a široce od sebe posazené. Řezáky v rovině ale nikdy natolik, aby se staly viditelné, když je tlama zavřena. (klešťový skus, ostří na ostří) nebo dolní vyčnívající nad horní (obrácený nůžkový skus)

Líce: Svaly lící a spánků (temporální a žvýkací) dobře vyvinuté.

Oči: Střední velikosti, daleko od sebe. Barva oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší, spojivka není vidět. Uvolněná víčka vysoce nežádoucí. Bez zjevných problémů se zrakem.

Uši: Malé, tenké na dotek, daleko od sebe, usazené na nejvyšších místech po stranách lebky tak, aby linie pokračovala přes nejvyšší bod lebky a ležící na plocho a v klidu přilehají k lícím.

KRK: Mírně klenutý, středně dlouhý, velmi svalnatý a jeho obvod o 2,5 – 5 cm menší než obvod lebky před ušima.

TRUP:

Horní linie: Rovná hřbetní linie

Záda: Široká a svalnatá.

Bedra: Široká a svalnatá; plochá a velmi široká u feny, mírně klenutá u psa.

Hrudník: Široký, hluboký a správně spuštěný mezi přední nohy. Žebra klenutá a správně zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahající daleko dozadu k pánvi.

Spodní linie a břicho: Velká hloubka slabin.

OCAS: Nasazen vysoko a dosahující až k hleznům nebo trochu pod ně, široký u kořene a zužující se ke konci, v klidu rovně visící, ale u konce tvořící oblouk směrující vzhůru, ale ne až nad hřbetní linii, když je pes vzrušený.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY:

Obecný vzhled: Při celkovém pohledu vyvážené a v souladu s pánevními končetinami

Plece: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Nadloktí: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Loket: Lokty paralelně s tělem.

Předloktí: Nohy rovné, silné a posazené daleko od sebe; kosti jsou silné.

Záprstí (Spěnka): Nadprstí vzpřímené.

Přední tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Obecný vzhled: Široké, silné a svalnaté. Síla v pánevních končetinách je nanejvýš důležitá, kravský postoj u zralých dospělých jedinců je nepřijatelný.

Lýtka: Dobře vyvinutá.

Nárt (Zadní spěnka): Hlezna zaúhlená, daleko od sebe postavená, v postoji i v pohybu jsou paralelně s celou pánevní končetinou.

 Zadní tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

KROK / POHYB: Mocný, lehce prodloužený, vycházející z pánevních končetin, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Při pohybu je horní linie udržována v rovině. Tendence k mimochodu je nežádoucí. Bezproblémový a harmonický pohyb je absolutně zásadní.

OSRSTĚNÍ:

Srst: Krátká a přiléhající, ale hrubá na krku a ramenou.

Barva: Meruňková, plavá nebo žíhaná. V každém případě tlama, uši a čenich by měl být černé, oči lemované černě, přičemž se černá nad očima rozplývá. Nadměrně světlá na trupu, hrudi nebo nohách je nepřijatelná.

VADY:Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za vadu a vážnost, s kterou by na chybu mělo být nahlíženo, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

 

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY;

  • Agresivní nebo příliš plachý.
  • Jakýkoliv pes, který zjevně vykazuje známky tělesných či chování se týkajících abnormalit bude diskvalifikován.

 

DODATEK: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá do šourku.

 

AKTUALITY
09.04.2019 | Klubová výstava - zámecký park Kačina | Srdečně zveme všechny příznivce plemene anglický mastif na klubovou výstavu Klubu chovatelů anglického mastifa, která se uskuteční 25. května 2019 v zámeckém parku na Kačině u Kutné Hory. Přihláška: 1. uzávěrka: 1.4.2019 a 2.uzávěrka: 22.4.2019 Propozice a plakát výstavy Těšíme se na vás!!!...
01.10.2018 | fotky z výstavy | Pár fotek ze sobotní klubovky najdete ZDE
Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.